Kilka słów o naszej wełnie

Wełna – w szerokim rozumieniu wszelkie włosy zwierzęce, które dzięki specyficznym cechom (długość, karbikowatość, niewielka grubość, sprężystość i inne) mają właściwości przędne oraz zdolność spilśniania.

Przez pojęcie wełny, stanowiącej głównie surowiec włókienniczy, rozumie się okrywę włosową owiec, uzyskiwaną w drodze strzyżenia (strzyży). Wyróżnia się m.in. następujące rodzaje wełny owczej: wełnę jagnięcą, mającą stosunkowo niską wytrzymałość na rozerwanie, wełnę roczniaków, używaną do wytwarzania delikatnych tkanin, wełnę tryków, o włosie stosunkowo grubym i szorstkim, oraz wełnę maciorek i skopów, będącą głównym źródłem wełny jako surowca.

Ze względu na rasy owiec rozróżnia się m.in.: wełnę merynosową, najwyższego gatunku, cechującą się jednolitością, używaną głównie do wyrobu tkanin ubraniowych i dzianin, wełnę szewiotową, o włóknach długości do 14 cm, uzyskiwaną od owiec szkockiej rasy north country cheviot, wełnę lustrową, pochodzącą od ras angielskich długowełnistych (np. leicester), służącą do wyrobu tkanin dekoracyjnych, wełnę mieszaną, uzyskiwaną od ras prymitywnych (świniarki, cakle).

Wełna jako surowiec włókienniczy pozyskiwana jest także od innych gatunków zwierząt, jak np.: wielbłądów, lam, alpak, wigoni, kóz (głównie rasy kaszmirskiej i kóz angorskich, tzw. mohair), oraz królików angorskich.

Wełna była używana do wyrobu tkanin już w starożytności, głównie w krajach śródziemnomorskich, w środkowej Europie rozwój produkcji wełny rozpoczął się w średniowieczu. Obecnie głównym producentem wełny jest Australia (ok. 29% produkcji światowej), poza tym kraje byłego ZSRR, Nowa Zelandia, Chiny, Argentyna i RPA.

Uśmiechnięte owce

Wełna tylko od uśmiechniętych owiec. Cenimy sobie prawa zwierząt. Naszą wełnę dostarczają nam tylko sprawdzeni dostawcy.

Dbamy o jakość

Najważniejsze dla nas jest Twoje zadowolenie. Wybieramy tylko starannie wyselekcjonowaną wełnę. Nieustannie pracujemy abyśmy byli jeszcze lepsi!

Gotowy projekt

Aby każdy z Was mógł zakochać się w naszych ciepłych produktach.